Що у законі: які фото дітей не можна розміщувати на сайтах дитсадків та шкіл?
У закладах освіти час від часу відбуваються різні заходи за участю дітей. Якщо ви плануєте знімати їх на відео чи робити фоторепортаж, а у подальшому публікувати такі фото і відео на сайті чи сторінці у соцмережі – то маєте знати певні правила.
Про них пише видання EtCetera.
Чи це законно?
Фото- та відеозйомка в закладі освіти не суперечить закону. Більше того, школа може публікувати матеріали зйомок на своєму сайті чи офіційних сторінках у соцмережах. Проте під час публікації варто враховувати норми статті 307 Цивільного кодексу:
– фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода припускається, якщо зйомки проводять відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру;
– фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя;
– знімати фізичну особу на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємно, без згоди особи, можна лише у випадках, встановлених законом (наприклад, під час проведення слідчих дій).
Проте, відповідно до українського законодавства, фізична особа може заборонити знімати себе лише на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку. Тому якщо запис здійснюється не на плівку, а на карту пам’яті чи флешку, то той, хто знімає, не порушує закон. Тож можна скористатися цим аргументом під час доведення правомірності зйомки.
Крім того, особа дає мовчазну згоду на зйомку, перебуваючи у громадських місцях, під час проведення заходів публічного характеру.
Які місця вважаються громадськими? Громадським місцем є частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, за запрошенням або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи та стадіони (ст. 1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» від 22.09.2005 № 2899-IV). Заклад освіти за своїми значенням і суттю вважається громадським місцем. А будь-який захід, який відбувається на території закладу освіти, є публічним. Тому зйомка учасників освітнього процесу відкрито під час уроку, свята, вистави тощо дозволяється без згоди осіб, які можуть потрапити в об’єктив камер.
Заклад освіти може також публікувати матеріали зйомок на сайті чи офіційних сторінках закладу у соцмережах.
Які фото дітей публікувати не варто?
Заклад освіти має утримуватись від публікації фото та відео, які можуть скомпрометувати цей заклад або дитину. Це, наприклад, кадри, на яких:
– дитина плаче;
– дитина забруднилася, впала тощо;
– у дівчинки задерлася спідниця;
- у дитини зіпсувався (порвався) якийсь із предметів одягу;
– діти сваряться або б’ються;
– портретне фото дитини.
Джерело: Практика управління закладом освіти
© EconomistUA